Vítejte

Webové stránky se momentálně vytváří.

Vítám Vás na webu naší farmy, který se momentálně vytváří.
Nabízíme jehňata, bahnice i jehněčí maso či ovce na porážku v bio kvalitě a kontrole užitkovosti.
Na podzim poté nabízíme prodej švestek a jablek v biokvalitě s certifikátem.
  Možnost také prodeje vlašských či lískových ořechů a plodů dřínu velkého.
 
 
Pro více informací mě můžete zkontaktovat na info@ekofarm.eu
 

Obecné informace o plemeni Suffolk

Suffolk je nejvýznamnější anglické černohlavé žírné krátkovlnné plemeno s polojemnou vlnou ze skupiny anglických nížinných ovcí. Bylo vyšlechtěno koncem 18. století v jihovýchodní Anglii křížením bahnic Norfolk Horn s berany plemene Southdown (Horák, 2006).

Původně bylo označováno South Down-norfolks a Blackfaces (černohubka). Na zemědělské výstavě v Suffolku v roce 1859 bylo poprvé vystaveno a vytvořilo samostatnou skupinu, která dostala současné pojmenování (Sambraus, 2006).

 

Charakteristika plemene

Suffolk je celosvětově nejpoužívanější plemeno k produkci jatečních jehňat.

Podílelo se na vzniku několika plemen. Poskytuje vysoký stupeň růstu, vývinu a dobrou jatečnou hodnotu. Vysoká užitkovost a kvalita produkce je zárukou produktivity a rentability chovu.

Anglické masné, polojemnovlnné plemeno s krátkou vlnou. Jde o typické černohlavé plemeno s černým zbarvením krycí srsti na bezrohé hlavě, na větších uších a na spodní části končetin včetně paznehtů. Má střední tělesný rámec, dlouhou a širokou záď, dobře utvářenou hruď a osvalené plece, hřbet a kýty. Vlna je bílá, často nažloutlá a s černými vlnovlasy, dobře zkadeřená, méně vyrovnaná v jemnosti, rouno polouzavřené. Vyniká dobrými výkrmovými vlastnostmi a vysokou jatečnou hodnotou (Špaček et al., 1987).

 

Klub Suffolk ČR uvádí, že kohoutková výška ve stáří tělesné dospělosti, tj. 15-18 měsíců, je u beranů 80 cm a u bahnic 70 cm. Tělesná hmotnost dosahuje hodnot u beranů 120 kg (90-160 kg) a u bahnic 85 kg (60-100 kg). Horák (2006) dodává, že plemeno je polorané. Jehnice dosahují pohlavní dospělosti ve věku 6-7 měs., beránci v 5-6 měsících.

Plemennou knihu Suffolk vede Svaz chovatelů ovcí a koz v ČR.

Do plemenné knihy jsou zapisována zvířata s minimálním podílem krve Suffolk 75 % v případě jehnic a bahnic a 94 % v případě plemenných beranů. Všechna zapisovaná zvířata musí zásadně procházet z chovů provádějících kontrolu užitkovosti a dědivosti.

V rámci plemene existují čtyři typy, jde o typ anglický, americký, francouzský a novozélandský.

 

Na počátku roku 1977, bylo započato v Austrálii s novým programem chovu.

Jeho cílem bylo mít plemeno s vlastnostmi Suffolka, ale s bílou hlavou a nohama.

Z tohoto křížení vznikl tzv. Bílý Suffolk.